Korona Virüsü Veli Önerileri

Değerli Velilerimiz,
Korona virüsü dünya çapında ve ülkemizde giderek yayılmaya başladı. Virüsün yayılması ile ilgili her gün başta sosyal medyada ve tüm haber kanallarında yeni haberler çıkıyor. Tüm bu bilgi kirliliği de kaygıyı ve korkuyu tetikleyerek tüm dünyada panik yaşanmasına sebep oluyor. Bu olumsuz atmosferde siz ebeveynler, bu süreci çocuklarınız ile nasıl yürütmelisiniz?

Öncelikle, şunu söylemeliyim ki siz ebeveynler bir durum karşısında ne kadar kaygılı olursanız
çocuklarınızın bundan etkilenme olasılığı da o kadar artıyor. Hele ki okul öncesi veya ilkokul
dönemindeki çocuklar, hastalıkları somut olarak anlamlandıramadıkları için, olayları ebeveynlerinin
davranışlarına bakarak yorumluyorlar. Ebeveyn kaygılı, endişeli ve stresli ise çocuk da benzer bir
tutum içine giriyor. Bundan dolayı Rehberlik Servisi olarak siz değerli velilerimize bir takım
önerilerimiz olacaktır:

  1. KAYGI YARATICI SÖYLEMLERDEN UZAK DURUN. Çocuklarımızdan bilgi saklamak ya da duygularımızı göstermemeye çalışmak yerine, onlara karşı samimi ve açık olabiliriz. Yaşlarına uygun bir dille onlarla konuşmak, belirsizliğin getireceği kaygı ve korkunun önüne geçecektir.
  2. ÇOCUĞUNUZUN BİLGİ ALACAĞI İNTERNET YA DA TELEVİZYONDAKİ HABER KAYNAKLARINI SINIRLANDIRIN. Virüsten kaynaklı olarak kaygı yaratan senaryolar ve asılsız söylemler sosyal medya ve internet aracılığıyla çok hızlı yayılmaktadır. Bundan dolayı yalnızca güvenilir kaynaklardan gündem takip edilmelidir.
  3. BASİT VE ANLAŞILIR BİR ANLATIM DİLİ KULLANIN. Çocuğunuza gereğinden fazla bilgi vermeniz, onda kaygı durumunun artmasına neden olacaktır. Çocuklarınızla yapacağınız konuşmaların, çözüm odaklı olması tercih edilmelidir. Bu anlamda okullarımızdaki Rehberlik biriminden de destek alabilirsiniz.
  4. PRATİK ÖNLEMLER ALIN. Çocuğunuzu virüsten koruyabilmek adına hijyen ve beslenme adına uygulanabilir kolay önlemler oluşturulmalıdır.
  5. KALABALIK ORTAMLAR OLUŞTURACAK PLANLARINIZI ERTELEYİN. Hijyen ortamı oluşturabilmek adına mümkünse eve misafir kabul edilmemelidir. Aynı zamanda dışarıdaki organizasyonlar da iptal edilmeli ya da ertelenmelidir.

Önerilen Yazılar

Diğer Yazılar

Menü